Subota 05.05.2012.
21:45
Blic

SPC penzioniše episkopa Konstantina?

Pronevere Vladike Konstantina glavna tema Sabora
 

Odmah posle sastanka, Sinod je odlučio da se formira nova komisija sa zadatkom da do Sabora koji počinje 15. maja okonča izveštaj o načinu na koji vladika upravlja Srednjoevropskom eparhijom. Kako za “Blic” kaže dobro upućeni izvor, sveštenici su doputovali u Beograd na poziv Sinoda. Namera crkvene vlade je bila da se u isto vreme čuju stavovi i sveštenstva i vladike. Sveštenici su govorili više od sat vremena, a sve vreme tema je bila da vladika nepravilno raspolaže eparhijskim, odnosno crkvenim novcem.

Filaret pred sudom Sinoda

Ovogodišnji majski Sabor održava se posle godinu dana pauze jer novembarski Sabor, iako je reč o redovnom zasedanju, nije održan. Ovakvu odluku doneo je patrijarh Irinej, koji je procenio da je za rad i odluke dovoljna crkvena vlada (Sinod) i da nema potrebe da vladike dolaze u Beograd i troše eparhijski novac za put. Na ovom zasedanju osim pitanja položaja SPC u Crnoj Gori koji je u međuvremenu kulminirao, naći će se i penzionisanje pojedinih episkopa. Desetak dana pred zasedanje kao ozbiljan kandidat, osim Konstantina, navodi se i mileševski vladika Filaret.

- Vladika Konstantin je sve vreme slušao, a onda kada su sveštenici završili sa navodima, patrijarh Irinej je pitao episkopa šta ima da kaže na sve izneto. Vladika je odgovorio samo “ništa” - kaže “Blicov” sagovornik.


Iako je već jednom preispitivao upravljanje eparhijom vladike Konstantina i 2010. mu oduzeo upravljanje Berlinom, Sinod se odlučio za još jednu proveru rada.
Slučaj vladike Konstantina biće jedna od tema predstojećeg Sabora koja će najverovatnije da se okonča episkopovim penzionisanjem.


- Vladika Konstantin nije jednom do sada opomenut već taj problem traje godinama. Na prošlom Saboru izbegao je penzionisanje, ali ovog puta gotovo da je nemoguće da se to pitanje iznova odloži jer bi to bila šteta za eparhiju i tamošnje vernike, ali i Crkvu - kaže naš sagovornik.


Srednjoevropska eparhija zauzimala je značajnu teritoriju i prostirala se Austrijom, Nemačkom i Švajcarskom. Potom je po dolasku patrijarha Irineja vladici Konstantinu oduzeto upravljanje Berlinom, a na Saboru prošle godine od Srednjoevropske su izuzete Austrija i Švajcarska.


Problem sa episkopom traje gotovo deceniju, a proteklih godina na adresu Patrijaršije neprestano su stizale predstavke protiv vladike. U svakom dopisu su bile optužbe na vladičin račun - zloupotreba novca prikupljenog od vernika, samovolja.


Isprva su najglasnije bile crkvene opštine SPC u Švajcarskoj gde je sveštenstvo veoma uticajno, ne samo među srpskim življem već imaju i kontakte sa tamošnjom vlašću. Ubrzo je vladika Konstantin zbog raznih malverzacija sa novcem bio persona non grata u Švajcarskoj. Potom se oglasila srpska dijaspora i vernici u Berlinu. Oni su godinama ukazivali na finansijske neregularnosti u eparhiji.


Prema saznanjima “Blica”, vladika je nastojao da sav novac crkvene opštine prisvoji za sebe, a ne samo u Berlinu već i na nivou eparhije dovodio je na rukovodeće položaje svoje rođake, njihove prijatelje. Tako su se u eparhiji formirali klanovi sa istim prezimenima, koji su svojim uticajem i kontaktima sa vladikom zastrašivali ostale sveštenike, ali i vernike.

2024 © - Vesti online