Utorak 20.12.2016.
08:24
informer.rs, Vestionline

Rastu tenzije: Kina šalje ratne brodove u američke vode?!

commons.wikimedia.org/Simon YANG
Da li će kineski brodovi uskoro uploviti u američke vode?

Kineski list pita šta bi SAD pomislile da kineski brodovi počnu da skupljaju informacije u vodama u blizini američke obale i dodaje da bi to lako moglo da se dogodi.

- Moramo istaći da bi kineski brodovi jako brzo to mogli početi da rade - navodi "Global tajms".

Rat sakupljanjem podataka

Glasilo Komunističke partije Kine i predsednika Si Đinpinga dodaje da Amerika očigledno želi da dve zemlje uđu u rat skupljanjem informacija na taj način.

- Kini je poznata jačina američke mornarice. Međutim, bez obzira na to koliko je ona jaka, ne može da deluje na kineskim bezbednosnim linijama. U suprotnom, "nesporazumi" poput ovoga i trvenja samo će se još češće dešavati - piše "Global tajms".

Kako list ističe, mnogi veruju da je mornarica SAD već prikupila previše podataka o kineskoj pomorskoj bazi na ostvu Hajnan. Takođe, strahuje se da je Amerika tamo postavila podvodne uređaje koji konstantno šalju signale.

- Amerika stalno tvrdi da poštuje međunarodno pravo, pozivajući se na slobodu plovidbe u Južnom kineskom moru, a u stvari sprovodi operacije protiv Kine. To je tipičan hegemonijski pristup. Logično bi bilo da sloboda plovidbe ne narušava bezbednost Kine. S povećanjem kineske odbrambene sposobnosti, verujemo da će Amerika više ceniti takav zdravorazumski pristup - zaključuje "Global tajms".

Kina preti Americi

Vašingtonu je prethodno zapretilo i kinesko ministarstvo odbrane.

- Protivimo se američkom obaveštajnom radu i vojnim istraživanjima u kineskim vodama. Kina će ostati na oprezu u vezi s obaveštajnim radom SAD i preuzeti neophodne korake - navelo je ministarstvo u Pekingu.

Inače, incident, prvi ovakve vrste u novijoj istoriji, dogodio se severozapadno od filipinskog zaliva Subik, u kineskim vodama. Brod američke mornarice "USNS Boudič", koji navodno služi za okeanografska istraživanja, spustio je dva podvodna drona u Južno kinesko more.

U trenutku kad se spremao da ih izvuče na površinu, kineski vojni brod za spasavanje "tip 922" zaplenio je jedan od dva drona. Iako niko nije naveo o kom tipu podvodnog drona je reč, veruje se da je u pitanju "blufin-21", koji može da se koristi u vojne, komercijalne i naučne svrhe.

Proveravali salinitet?!

Prema navodima vlasti u Pekingu, zaplenjena oprema narušavala je bezbednost plovidbe, a naročito je opasna za kineske podmornice. Kineski stručnjaci sada proveravaju podatke sa američkog drona, koji će, na zahtev SAD, biti vraćen.

S druge strane, Vašington je uputio zvaničnu protestnu notu Pekingu zbog zaplene bespilotnog podvodnog drona. Američka administracija tvrdi da njihov uređaj nije špijunirao Kinu, već je prikupljao podatke o salinitetu i temperaturi vode.

- To je naše, jasno je obeleženo kao naše i želeli bismo da nam se to vrati. Takođe, ne bismo voleli da se tako nešto ponovi - istakao je portparol Pentagona Džef Dejvis.

2024 © - Vesti online