Četvrtak 23.02.2017.
18:01
J. Arsenović - Vesti

Vlast poklanja stanove koji tonu

Tanjug
Nagrade i podvale: Inspekcija proverava stanove koje će država pokloniti

Čini se nikad veći dobici, ali kada su mediji počeli da se raspituju o kojim stanovima se radi i gde su im lokacije, usledilo je šokantno saznanje: najskuplji i najveći stan od preko 80 kvadrata je u Beogradu na vodi, čije dve prve kule se tek grade, jedan je u naselju Stepa Stepanović, a preostala četiri u naselju Braća Jerković, zgradi zbog čijeg izuzetno lošeg kvaliteta postojeći stanare se godinama sude, podnoseći i desetak krivičnih prijava.

Oko 50 vlasnika je tužilo investitora i građevinsku direkciju jer su im usled sleganja zgrade i podzemnih voda ugroženi bezbednost i život.

- Slučajno sam videla vodu u zidu kad je bila kiša. Kažem suprugu - je li to voda u zidu? I on prstom pipne i sad imamo rupu u zidu koju zovemo treće oko. Mi smo čak doživljavali da nam se vrata stanova blokiraju, nismo mogli da izađemo, ljudi nisu mogli na posao. Nismo mogli da zatvorimo vrata toaleta, moj otac je morao da dolazi da dolazi da ih šmirgla - priča za N1 stanarka Valentina Panić.

Oglasila se i struka, pa je profesor sa beogradskog Građevinskog fakulteta ukazao na to da je zgrada zidana na podzemnim izvorima i glinovitom tlu, a da pre izgradnje voda drenažom nije uklonjena na vreme. On čak iznosi da je neko namerno uništavao repere za merenje nejednakih sleganja, "tako da niko živ ne zna koliko je zgrada zaista utonula", a da se golim okom može videti da su pojedine lamele usled sleganja toliko nagnute da dve susedne terase imaju razliku u visini i po 20 santimetara iako su prvobitno bile u istom nivou!

Čardak

Na društvenim mrežama ne prestaju da se sprdaju sa nagradnom igrom u kojoj je budućim dobitnicima pripremljen paket stanova u zgradi koja tone i čije garaže plivaju u vodi. Inspiraciju su dobili i karikaturisti, pa tako poznati strip crtač Marko Somborac prikazuje bakicu, dobitnicu glavne premije - stana u Beogradu na vodi - kojoj ministarska za državnu upravu Ana Brnabić uručuje ključeve i objašnjava: "Vidite onaj oblak gde je, e tu će vam biti stan."

Poručuju da bi, ukoliko nadležna komisija utvrdi da stanovi nisu odgovarajućeg kvaliteta, Građevinska direkcija trebalo da pronađe druge stanove iz svog fonda.Pokušaj da se stanovi koji zbog pomenutih problema ne mogu naći kupca utrape "srećnim dobitnicima" mogao bi biti osujećen jer su nakon burnih reakcija i slikovitog dokaza koliko je pomenuti objekat nesolidan i rizičan oglasilo i Ministarstvo građevine.

Direktor Građevinske direkcije Nebojša Šurlan, međutim, tvrdi da su svi problemi na koje su se žalili stanari sanirani još pre nikoliko godina i da je 2014. zgradi ponovo izdata upotrebna dozvola. Stanari uzvraćaju pitanjem ako je tako, zašto se stalno raspisuju javne nabavke za stalno nove popravke i prepravke.

Tanjug
Nobojša Šurlan

Težak neki nameštaj!

Beograđanka koja je imala tu nesreću da kupi stan u problematičnoj lameli kaže da kada se raščulo da je zgrada izgrađena na podzemnim vodama i da se sleže, novi kupci je zaobilaze u širokom luku. U zgradi je useljeno jedva polovina stanova, dok je njena lamela 53J skoro prazna. Ona čak tvrdi da je direktor Građevinske direkcije Šurlan svojevremeno na žalbe da zgrada tone poručio da su stanari preopteretili zgradu!
- Nismo ni znali da moramo da spavamo na podu i ne unosimo ormare i pokućstvo - ironično konstatuje stanarka Vesna.

2024 © - Vesti online