Petak 16.07.2010.
09:24
Srna, Tanjug

Posle MSP-a "Kosovo" ide u Njujork

"Ono što je za nas važno jeste da li možemo da održimo ritam diplomatskih aktivnosti, da uđemo u kompletne pregovore koji će se ticati i statusa i niza tehničkih pitanja", rekao je Mićunović u Dnevniku Radio televizije Srbije uoči savetodavnog mišljenja MSP koje treba da bude saopsteno 22. jula u Hagu.

"Treba sa puno opreznosti da uđemo u to, da ne izazivano velike konfrontacije i da na kraju dobijemo bar ono što je najneophodnije da bismo zadovoljili i naša prava i očekivanja građana i ono što bi bilo po pravdi", kazao je Mićunović.

"Očekujem da će mišlenje MSP biti poslato u Ujedinjene nacije, koje su ga i tražile. To je ozbiljna odluka suda. To mišljenje će biti značajno za dalji tok rasprava", dodao je on.
 

Mišljenje većine stručnjaka za međunarodno pravo je da Srbija ne bi trebalo da ima bilo kakav razlog za zabrinutost ukoliko bi se sud u Hagu rukovodio isključivo pravnim argumentima, jer je državni suverenitet i teritorijalni integritet vrhunski princip međunarodnog prava.

Problem je, međutim, što, po svemu sudeći, to neće biti jedini argument kojim će se rukovoditi Sud pravde, piše beogradska "Politika". Posle odluke suda ovaj predmet "seli" se iz Haga u Njujork. Na Generalnoj skupštini UN je da na osnovu mišljenja suda donese rezoluciju, a na Srbiji da učini sve da ta rezolucija bude takva da se njome konstatuje da status Kosova još nije određen.

"Moguće je da bude više različitih inicijativa za rezoluciju Generalne skupštine", upozorio je profesor međunarodnog prava i jedan od zastupnika Srbije pred Sudom pravde Tibor Varadi.

Ako mišljenje suda u Hagu bude dvosmisleno, kaže Varadi, biće bitna svaka nijansa. Dvosmislenost mišljenja, ističe on, moguće je postići i na taj način što bi mišljenje suda bilo doneseno tesnom većinom.

"Pravno ostaje da je mišljenje većine istovremeno i mišljenje suda, ali nije svejedno da li će to biti odnos 8:7 ili 14:1. Težinu mišljenja opredeljuje i broj glasova", objasnio je Varadi.

Naučni savetnik u Institutu za međunarodnu politiku i privredu Aleksandar Fatić upozorava da Srbija ne bi trebalo da stvara euforičnu atmosferu kakva je bila posle odluke Generalne skupštine da prihvati inicijativu Beograda da se ide na Sud pravde.

"Opet se stvara atmosfera sa državnog vrha šta Srbija treba da uradi da bi se kosovski Albanci ponovo naterali da priđu novim pregovorima", istakao je Fatić, izrazivši uverenje da ne postoji nikakva šansa za nove pregovore o statusu Kosova.

2024 © - Vesti online