Nedelja 24.12.2017.
18:11
J. L. Petković - Vesti

Doživotna robija za Hag

wikimedia.org/Julian Nitzsche
Crni karton Tribunalu: Hag nije kaznio zločine nad Srbima

Takvu "presudu" je u Spomen-sobi Kosmetske žrtve u Beogradu izgovorila Snežana Marković Zdravković, kojoj je na Kosovu ubijen otac i kidnapovan brat.

- Zbog toga što je osudio samo Srbe, a porodice žrtava ostavio bez pravde, a zločince bez kazne. Danas porodice kosmetskih žrtava u ime svih porodica srpskih žrtava na prostoru bivše SFRJ donosimo presudu kojom osuđujemo Haški tribunal i proglašavamo krivim zbog nekažnjavanja genocida koji su počinjeni nad Srbima nad njihovim vekovnim ognjištima - rekla je Zdravkovićeva na dan kada je zvanično zatvoren Tribunal u Hagu.

Ona je poručila da je taj nepravedni sud godinama radio za hrvatske, albanske i muslimanske interese i osudio samo srpske generale na 1.400 godina tamnice.

Simo Spasić, predsednik Udruženja porodica kidnapovanih i ubijenih na KiM kazao je da se borba porodica za istinu o srpskim žrtvama mora nastaviti i da u nju moraju biti uključeni svi.

A zločinci šetaju

Miodrag Linta, predsednik Saveza Srba iz regiona rekao je da je Haški tribunal osnovan s namerom da sudi političkom i vojnom rukovodstvu Srbije, Republike Srpske i Republike Srpske Krajine.

- Tribunal nije ispunio nijedan od svojih ciljeva: nije kaznio sve ratne zločince, nije ispoštovao srpske žrtve i nije doprineo pomirenju na ovom području - kazao je Linta dodavši da to za posledicu ima da se "u regionu glorifikuju zločinci kakvi su Ante Gotovina, Ramuš Haradinaj i Naser Orić".

- Srpske crne marame zaslužuju da znaju šta je sa njihovim najmilijima. U ime crnih marama Sarajeva, Vukovara, Kravice, Bratunca, Srebrenice do majki kosovskih žrtava, majki vojnika sa Košara mi danas donosimo presudu - rekao je Spasić ističući da dok se u Hagu "slavi nekakav njihov uspeh, crne marame presuđuju Tribunalu doživotnu robiju, jer je kriv što je uništio srpske porodice".

U znak protesta Spasić je Hagu "dodelio crni karton", istakavši da su bez sumnje Srbi prve i poslednje žrtve rata u bivšoj Jugoslaviji.

Posao za istoričare

- Verujem da će istoričari koji budu imali uvid u arhivsku građu Haškog tribunala imati mnogo toga da kažu o događajima iz devedesetih godina 20. veka. Jedino što smo od Tribunala videli jeste selektivna pravda, 1.200 godina zatvora za vojni i politički vrh Srbije i veliki broj oslobađajućih optužbi i kazni - rekla je Paunovićeva povodom zatvaranja Međunarodnog suda za ratne zločine, istakavši da je u Srbiji više od 220.000 interno raseljenih lica koji su ostali bez svojih ognjišta i koji ne mogu da se vrate na KiM, jer im međunarodne institucije to ne omogućavaju.

Suzana Paunović, direktorka Kancelarije Vlade Srbije za manjinska prava podvukla je da ostaje nada da "više nikada neće biti spomen-soba onakvih kakva je Spomen-soba Kosmetske žrtve. Kako je dodala, o radu Haškog tribunala Beograd je rekao svoje mišljenje, a da će istorija dati poslednju reč.

Na kraju konferencije za medije porodice su crnim platnom prekrile fotografije svojih najmilijih, jer su "zbog haške nepravde ostale u večnom mraku".

youtube.com/Jutarnji Program TV HAPPY

Selektivna pravda, selektivni govori

Nela Kuburović, ministar pravde Srbije je komentarišući ceremoniju zatvaranja Haškog tribunala, rekla da poruke koje su se čule potpuno odgovaraju celokupnom radu te institucije u prethodne 24 godine.

"Kao što je bilo selektivno suđenje i selektivna pravda, tako su bili i selektivni govori. Ono što upada u oči je pominjanje optuženih i osuđenih Srba i to postupci koji nisu pravosnažno okončani i pominjanje samo žrtava koje nisu srpske. Najgore što to dolazi od strane sudija koje treba da nastave postupke pred Rezidualnim mehanizmom", ukazala je Kuburovićeva.

Ona je posle ceremonije zatvaranja Haškog tribunala posetila generala Mladića u pritvorskoj jedinici u Hagu izjavila da će na osnovu izveštaja lekara iz Srbije, koji su pre nekoliko dana posetili generala u Hagu, verovatno biti upućen dopis sudskom Mehanizmu za njegovo privremeno puštanje na slobodu i lečenje u Srbiji.

"Posetila sam generala na njegov poziv i molbu", rekla je Kuburovićeva za Radio-televiziju Srbije i dodala da je razgovor trajao nešto više od sat vremena.

2024 © - Vesti online